Jak minął luty 2023?

przez Bartek Bukowski

Kabarecista Dieter Nuhr we wstępie do książki Ralfa Schulera pt. „Generacja Równy Krok” rozliczył się z niemiecką Cacel Culture: przekrzyczeć, zniesławić, zniszczyć – tak generacja maszerująca równym krokiem zrobiła sobie sport z przyłączania się do trendów. Kultura dyskusji schodzi na psy. Naturalnie można wszystko powiedzieć, ale ryzykuje się w zamian obniżenie statusu społecznego, nie jest się zapraszanym, jest się ignorowanym, dostaje etykietkę prawicowca albo lewaka, itd. zależnie od tego, skąd nadleci shitstorm. Wolność przekonań może zatem mieć skutki materialne. ”Korytarz tego co można mówić jest dzisiaj definiowany przez mniejszości, które krzyczą głośniej niż milcząca większość. Dokładnie tak działa dzisiaj ograniczenie wolności przekonań.”

 • 1 lutego wygasł obowiązek noszeni masek w komunikacji miejskiej.  
 • Premier Włoch Georgia Meloni rozmawiała w Berlinie z Kanclerzem Scholzem. Stwierdziła, że największym problemem bezpieczeństwa jest obecnie nieuregulowana imigracja.
 • W Hamburgu odbyła się demonstracja pod hasłem: Przyszłość należy do Allaha, przyszłość należy do islamu. Do demonstracji wezwała organizacja Muzułmanie interaktywnie, która inscenizuje się w rozmaitych wideoklipach jako obrońca wiary i wierzących a jej powiazania sięgają do Amsterdamu i Londynu..  Udział wzięło około 3 i pół tysiąca osób.
 • Inflacja w Niemczech utrzymuje się na poziomie 8,7 %. Odprężenia nie widać. Mimo spadku cen energii i gazu nadal drożeją środki spożywcze.
 • W Berlinie odbył się festiwal filmowy Berlinale. Złotego niedźwiedzia za dorobek życia otrzymał Steven Spielberg. 17 lutego mieliśmy wernisaż wystawy prac Jerzego Skolimowskiego – polskiego reżysera światowej sławy, nieco mniej znanego jako malarza.
 • 10 lutego autobus firmy Sindbad z Polski do Belgii wypadł z autostrady A2 i dachował. Wypadek wydarzył się w złych warunkach atmosferycznych w okolicach Magdeburga. 26 osób zostało rannych w tym 6 ciężko.
 • Powtórzone wybory w Berlinie pokazały, że polityka czerwono-czerwono-zielonego senatu nadaje się do wymiany. Oczywiście ponownie doszło do nieprawidłowości: w niektórych lokalach oddano więcej głosów, niż było uprawnionych do glosowania, gdzie indziej znaleziono prawie 500 niepoliczonych głosów itd.
 • Choreograf i dyrektor baletu opery w Hanowerze Marco Goecke wysmarował psimi odchodami twarz kobiety, która ośmieliła się krytykować w prasie jego prace. Dyskusja o tym, jak daleko może się posunąć artysta niezgadzający się z krytyką zakończyła się zwolnieniem dyscyplinarnym.
 • Od kwietnia bilet w komunikacji miejskiej w Berlinie będzie kosztował 3 euro i 20 centów - w jedną stronę.
 • Szefowie stacji RBB kasowali po 122.400 euro zabronionych dodatków do wynagrodzeń. Były dyrektor dostał 430 tys. odprawy i emeryturę w wysokości 9000 euro - miesięcznie.
 • 15 lutego awaria systemu komputerowego uziemiła samoloty Lufthansy. Tysiące pasażerów nie mogło się dostać na pokład.
 • W procesie przeciw dwóm Afgańczykom, którzy przecięli swojej siostrze gardło, bo chciała być wolna, a następnie poćwiartowane zwłoki wywieźli w walizce pociągiem do Bawarii, zapadł wyrok dożywotniego więzienia dla obu sprawców.
 • RFN pobrała w 2022 roku z podatków ponad 880 miliardów euro.
 • Pierwszy raz w 140-letniej historii Berlińskich Filharmoników koncertmistrzem została kobieta – Vineta Sareika-Völkner. Gratulujemy!
 • Pierwszy raz od trzech lat ulicami niemieckich miast przeszły pochody karnawałowe.
 • Ekstremiści z Last Generation ścięli przed Urzędem kanclerskim drzewo na znak protestu przeciw wycince lasów tropikalnych. To tak, jakby ktoś zamówił schabowego w proteście przeciw masowej hodowli trzody chlewnej.
 • Policja w Kraju Saary zatrzymała 53-letniego mężczyznę, który używał 29 różnych tożsamości. Posiadał oczywiście rozmaite dowody osobiste a poszukiwany był kilkoma międzynarodowymi listami gończymi. Wiele lat udawało mu się wymykać policji. W końcu ktoś go zadenuncjował. Podróżował pojazdem na francuskich tablicach a w domu znaleziono podrobione dokumenty, jak dyplomy szkól wyższych, których podejrzany nigdy nie ukończył.
 • 40 lokatorów w miejscowości Lörrach w Badenii Wirtembergii otrzymało od firmy Wohnbau należącej do miasta zawiadomienia o eksmisji w związku z zakwaterowaniem uchodźców w zajmowanych przez nich lokalach.
 • Lewicowi ekstremiści grożą aktami terroryzmu przeciw urzędom, organom państwowym, firmom i partiom politycznym. Na portalu Indymedia grożą, że za każdy rok, jaki mają odsiedzieć w więzieniu lewicowi sprawcy, natychmiast spowodują milionową szkodę – przypuszczalnie chodzi o bandę bojówkarzy z lipska pod wodzą Liny E. Banda zasiada obecnie na ławie oskarżonych w Lipsku i grozi jej łącznie 17 lat pozbawienia wolności za ciężkie przestępstwa.
 • Urzędniczka urzędu skarbowego spaliła w kominku co najmniej jedno zeznanie podatkowe Fundacji Klimatycznej Meklemburgii Przedpomorza, obawiając się osobistych komplikacji. Prokuratura mówiła o „reakcji na kolanach”. Jak informuje pismo "Cicero", prawdopodobnie wywierano polityczną presję na władze skarbowe. Chodzi o zobowiązanie podatkowe z tytułu darowizny od Nord Stream 2 AG w wysokości 10 mln euro. Magazyn powołuje się na raport prokuratury w Stralsundzie. Zgodnie z raportem, po doniesieniu Cicero na temat zeznań podatkowych, które początkowo zostały zakwalifikowane jako „zaginione”, rozpoczęto wewnętrzny audyt. Urzędniczka początkowo twierdziła, że nie była w posiadaniu deklaracji. Kiedy w końcu odkryła dokumenty i zdała sobie sprawę, że były w jej posiadaniu od jakiegoś czasu, zniszczyła je „w ataku paniki” - w kominku u znajomego. Z raportu nie wynika, czy dotyczyło to tylko jednego, czy obu zeznań podatkowych Fundacji Klimatycznej - informuje Cicero.
 • Minister Obrony Pistorius bije na alarm: Bundeswehra nie jest w stanie obronić Niemiec…
 • Minął rok od napaści Rosji na Ukrainę. Przed ambasadą Rosji na Unter den Linden postawiono wrak rosyjskiego czołgu zniszczonego przez Ukraińców. Natychmiast pojawiły się na nim kwiaty – w hołdzie dla Rosjan, którzy w nim polegli. Czołg wnet usunięto…
 • Opublikowaliśmy w Dzienniku serię artykułów o Drodze Synodalnej, czyli rewolucji w niemieckim kościele katolickim albo jak kto woli reformacji 2.0. Zapraszamy do lektury!
 • New York Times zaskarżył Komisje Europejska o wydanie SMS-ów w sprawie kontrowersyjnej transakcji z firmami Pfizer/Biontech – chodziło o zakup za miliardy euro szczepionek na COViD-19 . Pierwsi deputowani domagają się już dymisji Urszuli von der Leyen.

Wróć

Wydarzenia

> Wrzesień 2023 >
Nie Pon Wto Śro Czw Pią Sob
          1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30